Zalety SSL

08-08-2019

Certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa w Internecie. Jest to szczególnie ważne teraz – w dobie wykonywania większości transakcji przez Internet, bookowania biletów i zostawiania kluczowych danych osobowych w licznych serwisach. Wiele firm już wdrożyło ten certyfikat, dając tym samym jasny sygnał swoim klientom, że ich dane są w pełni chronione i bezpieczne. Jedno jest pewne: certyfikat SSL warto mieć, a oto 10 faktów o tym rozwiązaniu, które Ci to udowodnią.

Co oznacza skrót SSL? Jest to skrót od angielskich słów Secure Socket Layer i ma już wieloletnia tradycję. Został wymyślony w 1994 roku przez firmę Netscape. Służy on do transmisji zaszyfrowanych danych pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem. Bardzo szybko stał się niezwykle popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Odpowiedź tkwi nie tylko w gwarancji bezpieczeństwa, ale również w prostocie działania i instalacji. SSL jest wybierany przez wiele firm i instytucji, dla których bezpieczeństwo danych ich klientów jest sprawą priorytetową.

 

Certyfikat SSL daje jasny sygnał klientom, że ich dane są w pełni chronione i bezpieczne.

 

Pomimo takiej popularności SSL, wiele osób nadal nie ma świadomości, czym jest dokładnie ten certyfikat i dla kogo jest przeznaczony. Nie jesteś pewien, czy, kiedy i jak zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie? A może nie jesteś przekonany do korzyści, jakie płyną z wdrożenia? W tym artykule wyjaśnimy Ci wszelkie kwestie związane z certyfikatami SSL.

 

Co daje certyfikat SSL?

SSL ma jeden główny cel – gwarantuje bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania, wykorzystując do tego szyfrowanie kluczem AES. Dane przesyłane z użyciem protokołu HTTPS są zabezpieczone protokołem TLS (Transport Layer Security), który zapewnia trójstopniową ochronę poprzez:

  1. Zaszyfrowanie wymienianych danych. Są one w pełni poufne i zabezpieczone.
  2. Integralność danych. Dane nie mogą być zmieniane w czasie transferu przez osoby trzecie albo taka zmiana zostaje automatycznie wykryta.
  3. Użytkownicy mają pewność, że przeglądają wybraną przez siebie stronę, a nie są przekierowani na do innej, fałszywej, ale łudząco podobnej witryny.

Jak sprawdzić, czy dana strona posiada certyfikat SSL? Dla odwiedzającego stronę informacja o posiadaniu przez nią certyfikatu SSL, a zatem potwierdzenie jej bezpieczeństwa, jest widoczne w adresie strony: https://przykładowastrona.com.pl  (‘https’  w przeciwieństwie do ‘http’ ,używa protokołu SSL).  W zależności od firmy oferującej certyfikaty zabezpieczające, dodatkowo może się pojawić ikonka kłódki, zielone pole adresowe lub inny znak.